Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Antverpy

Antverpy - informace o městě

Antverpy ležící v deltě řeky Schelde, asi 50 kilometrů od Bruselu, jsou druhým největším belgickým městem a zároveň i druhým největším mořským přístavem v Evropě. Bývají nazývány Rubensovým městem či Jeruzalémem západu. Jsou významným centrem diamantového průmyslu, městem módy a moderního designu. 

Antverpy, v nichž žije necelý půl milion obyvatel, jsou velmi zajímavým městem, které má turistům rozhodně co nabídnout. Má bohatou historii i velmi atraktivní současnost. Již v 15. století se Antverpy staly jedním z hlavních přístavů a významným obchodním centrem. V té době se ve městě také usadili bohatí obchodníci a také malíři a další umělci z celého světa. Bylo to období neskutečného rozvoje a bohatství, kdy se stavěly honosné paláce, chrámy a kostely. Mnoho staveb se podařilo dochovat dodnes a tak i nyní můžeme v Antverpách obdivovat krásné ukázky baroka i gotiky. Následující 17. a 18. století se neslo ve znamení útlumu a mnoho lidí z města odešlo. Jakési znovuzrození zažily Antverpy v roce 1863, kdy se staly znovu významným evropským přístavem, kterým jsou dodnes.

Nevelkému centru Antverp vévodí gotická katedrála Panny Marie z roku 1523. Budovala se dlouhých 269 let a výsledkem je sedmilodní, 117 metrů dlouhá a 65 metrů široká stavba. Katedrála má jednu věž tyčící se do výšky 123 metrů. Ve svém interiéru svatostánek ukrývá nádherné a velmi ceněné Rubensovy obrazy. Jižně od katedrály se rozkládá Zelené náměstí, v jehož středu je umístěna socha Rubense. Nedaleko je další náměstí Grote Markt s dominantní 67 metrů dlouhou renesanční radnicí, kterou obklopují cechovní domy z 16. a 17. století. Vynikají pozlacenou sochařskou výzdobou.

Život a dílo Petera Paula Rubense vás v Antverpách bude provázet téměř na každém kroku. Za návštěvu stojí Rubensův dům, který sice zvenčí vypadá nenápadně, ale uvnitř každého zaujme svým zařízením. Návštěvník si díky velmi citlivé rekonstrukci připadá, jako by se ocitl na přelomu 16. a 17. století. Můžete si prohlédnout místnost, kde vznikala mnohá slavná malířská díla i soukromé prostory, které ukazují, jak vypadal život malířovy rodiny. S Rubensovými obrazy se dnes můžete setkat nejen v jeho domě, ale v řadě dalších domů bohatých měšťanů nebo v kostelích.

Více jak tři sta let obývala dům, v němž se dnes nachází Muzem Plantin Moretus, rodina obchodníků Plantin - Moretus, která patřila k Rubensovým přátelům. Měli zde tiskařskou dílnu a prodejnu knih. V roce 1900 byla rodina nucena Antverpy opustit a tak tento dům s jeho kompletním vybavením přenechala městu. To z něj udělalo muzeum a spravuje ho dodnes. Každý, kdo si chce udělat obrázek o životě tehdejších obyvatel, by se měl do tohoto muzea vypravit. 

V 16. století se v Antverpách usadili brusiči diamantů a tak začalo být město s těmito drahými kameny spojováno. Tradice tohoto unikátního řemesla je dodnes živá a Antverpy jsou po celém světě známy jako město diamantů. Zdejší diamantová burza patří k těm nejvyhledávanějším. Na náměstí královny Astrid se nachází Muzeum diamantů, které kromě mnoha krásných kamenů vystavuje také historické i moderní diamantové šperky. Pokud nemáte hluboko do kapsy, doporučujeme návštěvu některé z „diamantových uliček“ ve čtvrti Zurenborg, které jsou lemovány zlatnictvími. Z pochopitelných důvodů patří tato čtvrť k nejstřeženějším částem města, na každém kroku vás hlídají kamery. Děti jistě potěší návštěva místní zoologické zahrady, která se nachází v centru města a žije v ní přes 4 tisíce zvířat.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do OMÁNU

Poznejte s OMÁN - tajemnou zemi pevností, hradů, rozeklaných hor a pouští, Zemi zelených oáz, bílých písečných pláží a vůní Orientu. S českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko