Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Charleroi

Charleroi - informace o městě

Belgické město Charleroi ležící v provincii Henegavsko, asi 50 km jižně od Bruselu, je centrem kultury, umění a vzdělávání. Jelikož je situováno do valonské části země, domluvíte se zde hlavně francouzsky. Z hlediska počtu obyvatel, kterých je nyní okolo 200 tisíc, je Charleroi třetím největším městem v Belgii.

Charleroi, které bylo vystavěno na řece Sambre, je oproti jiným městům v Belgii poměrně mladé. Bylo založeno v roce 1666, když státu vládli španělští Habsburkové. O rok později bylo území zabráno Francouzi a pod francouzskou nadvládou se městu velmi dařilo. Roku 1678 však byla podepsána Nijmegenská smlouva, která zaručovala vlastnictví území Španělsku. V 17. a 18. století Francouzi několikrát na město neúspěšně útočili, nakonec však dne 26. června roku 1794 došlo k bitvě u Fleurus, v níž francouzská vojska zvítězila a Belgie se stala až do roku 1815 součástí Francie. 

Charleroi bylo v průběhu 19. století ovlivňováno průmyslovou revolucí a proměnilo se ve významné centrum hutnictví a sklářství. Město se totiž nacházelo v oblasti velmi bohaté na černé uhlí. To se zde těžilo až do roku 1984 a nejen městu, ale také jeho okolí se přezdívalo „Pays Noir“ tedy „Černá země“. Spolu s rozvojem průmyslu se začal zvyšovat počet obyvatel. Také dnes patří k nejdůležitějším průmyslovým odvětvím hutnictví železa a oceli, sklářství, ale také chemický průmysl. Velmi významný je také letecký průmysl, vyrábějí se zde některé součástky k raketám Ariane a k letadlům Airbus. V okolí Charleroi se nachází četné struskové haldy.

V roce 1977 se Charleroi sloučilo se 14 okolními obcemi, které dnes představují 15 čtverců na městském znaku. Původní Charleroi tak dnes tvoří centrum města, které se dělí na Horní a Dolní. Jádrem Horního města je náměstí Karla II., kterému dominuje neoklasická radnice z roku 1936. Její zvonice je zapsána na Seznamu světového dědictví UNESCO. Radnice dnes poskytuje prostory Muzeu Julesa Destréeho a Muzeu výtvarného umění. Dolní město se rozkládá v okolí náměstí Alberta I. a je považováno za jakési obchodní centrum Charleroi. Město je známé jako kolébka belgického komiksu, působili zde kreslíři tzv. „marcinelleské školy“. 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do OMÁNU

Poznejte s OMÁN - tajemnou zemi pevností, hradů, rozeklaných hor a pouští, Zemi zelených oáz, bílých písečných pláží a vůní Orientu. S českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko