Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Belgie - základní informace

Belgické království
Hlavní město: Brusel
Počet obyvatel: 10,6 mil.
Rozloha: 32 545 km²
Měna: 1 euro (EUR) = 100 centů
Úřední jazyk: nizozemština,
francouzština a němčina

Vstupní formality a základní informace
Jak cestovat do Belgie?
Jak cestovat po Belgii?
Jak cestovat po Bruselu?
Stravování
Ubytování
Bezpečnost v Belgii
Nakupování v Belgii
Turistické cíle

Vstupní formality a základní informace

Kdy do Belgie?
Belgie patří do mírného podnebného pásu s přímořským klimatem a častými srážkami. Není proto zemí, kde by se očekávaly nějaké extrémní výkyvy teplot, zimy zde nejsou nijak tuhé a léta nejsou příliš teplá. V letních měsících se zde průměrná teplota pohybuje mezi 14 – 18 °C. Počítejte s tím, že se může velmi ochladit, proto nezapomínejte na teplé oblečení. V létě si zde můžete dosytnosti užívat nekonečně kilometrů cyklistických stezek nebo vyrazit na pěší túry, v zimě je zase rájem běžkařů, ale na své si zde přijdou i vyznavači sjezdového lyžování. Průměrná teplota je v zimě kolem nuly.

Pasy, víza, doklady
Občan České republiky potřebuje pro cestu do Belgie pouze platný cestovní pas nebo průkaz totožnosti se strojově čitelnou zónou, pro případ kontroly. Stejně jako ostatní občané Evropské unie, máme právo se po zemi neomezeně pohybovat. Česká republika se v prosinci roku 2007 stala součástí schengenského prostoru a tak mohou osoby překračovat hranice smluvních států bez hraniční kontroly. Občané České republiky nepotřebují pro cestu do Belgie víza. Pokud nebudete ubytovaní ve veřejném ubytovacím zařízení, měli byste se do 8 pracovních dnů po příjezdu ohlásit na příslušném úřadě.

Zdravotnictví
Jelikož je Česká republika stejně jako Belgie členem Evropské unie, mají čeští občané nárok na nutnou a neodkladnou zdravotní péči na účet své zdravotní pojišťovny. Před odjezdem je však nutné, abyste si u své pojišťovny vyžádali Evropskou kartu zdravotního pojištění, kterou byste v případě ošetření předkládali v nemocnici nebo u lékaře. Přesto se doporučuje se na cesty připojistit, čímž by se uhradily případné nadstandardní služby. Státní zdravotnická zařízení jsou kvalitní, mají velmi dobré vybavení a najdeme je v každém větším městě. Pohotovost funguje 24 hodin denně a lékárny mají otevřeno od 10 do 18 hodin. Pokud pravidelně užíváte nějaké léky, raději se jimi zásobte ještě v České republice.

Peníze
Oficiální měnovou jednotkou Belgie je euro. Mějte u sebe cestovní šeky a kreditní karty, které vám umožní vybírat hotovost z bankomatů. Cestovní šeky se dají vyměnit v bankách nebo směnárnách, které najdete na letištích, nádražích a dalších frekventovaných místech. Platební karty přijímají v naprosté většině obchodů, v restauracích i hotelech. Hotově budete muset platit v menších obchůdcích a také na tržištích.

Domácí mazlíčci
Při cestování se psem, kočkou či fretkou je nutný Evropský pas vydaný a vyplněný veterinářem. Kromě toho musí být zvíře identifikovatelné buď tetováním, nebo mikročipem a zároveň očkované proti vzteklině.

Poloha a přírodní poměry
Belgie se rozkládá v západní Evropě, kde hraničí s Německem, Francií, Nizozemskem a Lucemburskem. Geograficky lze území Belgie rozdělit na tři části – dolní Belgie, střední Belgie a Ardeny. Na severozápadě jsou její břehy omývány Severním mořem. Krajina je velmi rozmanitá, u dlouhého pobřeží Severního moře se rozkládají roviny s pásmem písečných dun. Ve vnitrozemí se zvedají mírné kopce s průměrnou výškou 300 metrů, které zabírají největší část země, a v Ardenách na jihozápadě země najdeme lesnaté pohoří. Nejvyšší horou Belgie je Signal de Botrange měřící 694 metrů nad mořem. V Ardenách se vyskytují četná rašeliniště a mokřiny, které jsou zavlažované drobnými říčkami a potůčky. Nejvýznamnějšími řekami jsou Mása a Šelda, dále zemí protéká ještě Ijser a Sambre.

Jak cestovat do Belgie?

Letecká doprava
Do Belgie odlétají pravidelné linky z pražského Ruzyňského letiště, které přistávají v Bruselu. Několikrát denně létají do Bruselu linky společnosti ČSA, ale letět můžete i s některou ze zahraničních společností, jako například KLM, Brussels Airlines atd.

Železniční doprava
Přímé vlakové spojení České republiky a Belgie zatím neexistuje. Z Prahy se s několika přestupy do Belgie dostanete většinou přes Německo. Pokud byste vyjížděli z Brna nebo Ostravy, museli byste jet přes Vídeň a rovněž s přestupováním. Cesta trvá asi 14,5 hodiny. Vlaky jezdí do Belgie každý den.

Autobusová doprava
Přímý mezinárodní autobus do Bruselu vyjíždí ve středu a v sobotu z Ostravy, jede přes Olomouc, Brno, Prahu, Plzeň na Rozvadov. V ostatní dny nevyjíždí z Ostravy, ale z Brna. Autobusové spojení s Belgií zajišťují společnosti Eurolines, GTS International a Student Agency.

Automobilová doprava
Jestliže se rozhodnete do Belgie vycestovat se svým vlastním autem, budete potřebovat mezinárodní řidičský průkaz, technický průkaz, označení CZ na vozidle a doklad o zaplacení zákonného pojištění. Pokud nejedete vlastním vozidlem, potřebujete notářsky ověřenou plnou moc o půjčení vozu, potvrzený právoplatným majitelem automobilu. Vzdálenost z Prahy do Bruselu je kolem 930 km a cesta nám zabere přibližně 7-9 hodin. Pokud však vyjedete o víkendu, můžete počítat i s cestou dlouhou 14 hodin. Nejlepší trasa je přes Prahu - Norimberk - Heilbron - Manheim - Trevír (D) - St.Vithus (B) - Vervieres – Lutych a do Bruselu.

Jak cestovat po Belgii?

Autem
Silniční síť je v Belgii poměrně rozsáhlá, silnice jsou kvalitní a převážně v dobrém stavu. Pravidla silničního provozu jsou téměř stejná jako u nás. Jezdí se vpravo, povinností je mít zapnuté bezpečnostní pásy a potkávací světla během celého dne. Předepsaná rychlost na belgických dálnicích je 120 km/hod., mimo město 90 km/hod. a v obci 50 km/hod. Pokuty za nedodržení silničních pravidel jsou velmi vysoké a kontrolní zařízení sledující vaši rychlost jsou nainstalována na dálnicích i ve městech. Dálniční poplatky se v Belgii nevybírají. Poplatek se platí pouze za průjezd tunelem Liefkenhoesk v Antverpách. Povolený limit alkoholu v krvi je 0,5 ‰. Čerpacích stanic je v zemi dostatek.

Pokud si chcete v Belgii půjčit automobil, navštivte některou z mezinárodních autopůjčoven jako je Avis nebo Herz. Aby vám vozidlo půjčili, musíte mít alespoň 21 let a vlastnit řidičský průkaz nejméně 1 rok. Budete muset předložit cestovní pas a další doklad totožnosti, společně s řidičským a technickým průkazem. Ceny se pohybují kolem 50 euro za den nebo 200 euro za týden a v ceně je zahrnuto i pojištění vozidla. Pokud to bude možné, půjčete si auto v některém menším městě, protože tam bude výrazně levnější než ve městě hlavním nebo na letišti.

Autobusem
V Belgii funguje rozsáhlá síť regionálních autobusových linek, které jsou provozovány soukromými autobusovými společnostmi. Autobusy zajišťují v Belgii dopravu mezi většími městy, ale dostanete se s nimi i do odlehlejších oblastí. O víkendech však jezdí velmi málo, proto může být problém se někam dostat. Autobusová doprava je nejvíce využívaná v Ardenách, protože tam není tak hustá železniční síť. Autobusy jsou ve výborném technickém stavu, pravidelně udržované, vybavené a jsou pohodlné.

Letadlem
V Belgii létá jediná vnitrostátní linka mezi Bruselem a Antverpami. Hlavním mezinárodním letištěm je bruselský Zaventem, další menší letiště jsou v Deurne a Charleroi. Letiště v Ostende a v Lutychu jsou vyhrazena pouze pro nákladní lety a letní charterové lety.
Na letišti v Bruselu je hned u odbavovací haly vlakové nádraží. Do Bruselu to trvá asi 20 minut. První vlak odjíždí kolem páté hodiny ranní, poslední vlak po půlnoci.

Vlakem
Cestování vlakem je jedním z nejoblíbenějších druhů přepravy v Belgii. Železnice zde mají dlouholetou tradici, první vlaková linka jezdila mezi Bruselem a Mechelem již v roce 1830. Dnes je zde hustá síť železničních tratí, celkově je dlouhá 3398 km. Vlaky jsou čisté a pohodlné, proto je cestování příjemným zážitkem. Belgické vlaky provozuje společnost Belgische Spoorwegen/Société National des Chemins de fer Belges. Ceny jízdenek jsou rozdílné v závislosti na vzdálenosti a třídě vlaku, první třída bývá někdy dražší až o polovinu. V Belgii však můžete využít řady nabízených slev, nejvýhodnější slevy pro cestování po Belgii jsou o víkendech. Nejrychlejšími vlaky jsou vlaky IC – Intercity, téměř stejně rychlé jsou IR – Interegional, které mají pouze více zastávek na trase, dále zde jezdí pomalejší místní vlaky – L a v době špičky a zácep vyjíždějí vlaky Peak-hour – P.

Trajektem / lodí
V Belgii se na mnohých řekách i kanálech pořádají vyhlídkové plavby. Nejoblíbenější jsou v Bruggách a v Gentu.

Jak cestovat po Bruselu?

Autobusem a tramvají
Většina autobusů a tramvají jezdí od 6.00 hodin do 24.00 hod. Stanice bývají ve městech označeny červenými a bílými značkami. Jestliže je zastávka označena nápisem "sur demande" znamená to, že jde o zastávku pouze na znamení.

Metrem
Bruselské metro bylo slavnostně otevřeno již v roce 1965, tvoří ho tři hlavní trasy s 59 zastávkami a představuje velmi důležitou součást městské dopravy v metropoli. V Bruselu však existují také další dvě trasy určené pro podpovrchový provoz tramvají. V budoucnu je počítáno s tím, že budou upraveny pro provoz klasického metra. Metro je v provozu každý den od 6 do 24 hodin a jednotlivé vlaky jezdí v 10 – 15 minutových intervalech. Metro je označeno modrou značkou s písmenem M.

Taxi
Taxi si můžete v Bruselu objednat buď telefonicky, nebo si ho přímo vyzvednout na některém z jejich stanovišť, které se nachází převážně u nádraží, letiště a na dosti frekventovaných místech. Největší bruselskou taxislužbou je Taxis Iris Service. Taxíky jsou v Bruselu poměrně levné a je dobré jich využít, pokud se potřebujete dostat někam, kde to neznáte. Řidiči totiž bývají ochotní a rádi vám poradí. Taxíků je v Bruselu dostatek. Spropitné pro řidiče je započítáno v ceně jízdného.

Na kole
Stejně jako v okolních zemích, tak i v Belgii je snad nejoblíbenějším dopravním prostředkem kolo. Můžete si jej zapůjčit na Bruselském nádraží, kde jsou zaparkovány ve stojanech. Půjčení kola na den vyjde na 5 – 10 euro a vrátit ho můžete v kterémkoliv jiném stojanu ve městě. Na kolech se jezdí za každého počasí a na jakoukoliv příležitost. Jeho výhodou je, že se s ním dostanete úplně všude a nezdržují vás žádné dopravní zácpy či výluky spojů.

Stravování

Belgická kuchyně
Belgická kuchyně je velmi různorodá, kvalitní a ovlivněná kuchyněmi okolních zemí, zejména tou francouzskou. Velký důraz je kladen na čerstvé ryby a maso, především hovězí, jehněčí a skopové. Belgičané rádi připravují pokrmy z darů moře, velmi oblíbené jsou tedy mušle, které jedí s hranolkami a majonézou. Důležité je také ovoce jako jablka, hrušky, třešně a zelenina, z níž jsou pro Belgii typické čekankové puky a chřest.

Národním jídlem je pravděpodobně waterzooi, což je dušené kuře s bílým pórkem, bujónem, smetanou a vaječnými žloutky. Z libového hovězího se připravují Vlaamse karbonnades, které se nejdříve opečou na pánvi, poté vaří v pivu se spoustou cibule. Mezi tradiční jídla patří pivní polévka s kuřecím vývarem a cibulí či slaný sýrový koláč s pórkem. Velmi často je připravovaná polévka hochepot ze šesti druhů mas, která se pak podává jako samostatný pokrm s křenem a hořčicí. V Belgii se vyrábí výborná ardenská dušená šunka. Typicky belgickými zákusky jsou jablečné palačinky, koblihy, lívance a skvělé oplatky neboli wafels. Původně belgické jsou dnes světoznámé hranolky, které své jméno získaly podle podnikatele Fritse. Ten si zde založil první stánek s hranolkami již v roce 1861.

Belgické restaurace
V belgických restauracích se můžete setkat s gastronomickými specialitami, nebo typickými místními jídly. Od roku 2007 je v belgických restauracích zakázáno kouřit. Tento zákaz neplatí pro bary, kavárny a diskotéky. Jelikož jsou Belgičané velkými milovníky piva, na každém rohu najdete nějakou hospodu, kde se tento zlatavý mok čepuje. V menších městech a na vesnicích se můžete těšit na tradiční podniky se skvělou atmosférou a původním vybavením. Není povinností dávat obsluze spropitné, ale je zvykem zaokrouhlovat částku na pětky a desítky nahoru. V restauracích, hotelech a taxi je to bráno tak, že je spropitné již zahrnuto v ceně.

Belgické nápoje
Tradičním a oblíbeným nápojem je pivo. Vaří se zde několik stovek různých značek a druhů, z nichž milovníci piva v České republice znají převážně Stella Artois, velmi světlé pivo Hoegaarden či speciál jako je klášterní tmavé pivo Leffe. Pro Brusel jsou typická nahořklá piva Gueze, silná piva bez pěny Lambic a třešňová ovocná piva Kriek narudlé barvy. Oblíbenou pálenkou je jalovcový Genever. Dále Belgičané popíjí limonády, dovážené víno, francouzské aperitivy, koňaky a holandské pálenky. Během dne si dají kávu, místní specialitou je však silná černá káva, do které se vmíchá jogurt.

Ubytování
V Belgii je vám k dispozici velké množství ubytovacích zařízení nejrůznější kvality a ceny. Nejdráž vyjde ubytování v hotelu, ale dají se najít i takové, které budou cenově přijatelné. Ceny za pobyt se totiž odvíjí od lokality kde je umístěn, od ročního období, počtu lidí a také jeho vybavenosti. Hotely se zde dělí stejně jako v České republice do pěti kategorií, z nichž každá je označená určitým počtem hvězdiček. Čím více jich hotel má, tím je jeho kvalita, služby a vybavenost vyšší. Jedním z nejlevnějších ubytovacích zařízení jsou hostely či mládežnické ubytovny, kterých je v Belgii asi 30. Poskytují ubytování studentům do 26 let, ale ubytovat se zde může v podstatě kdokoliv. V zemi je také asi 800 kempů, kde si můžete pronajmout jednoduchou chatku, stan nebo jen místo na váš přívěs. Cena za noc se pohybuje kolem 3-5 eur za osobu. Někde jsou postaveny dokonce sruby se základním vybavením, kde mohou přespat maximálně 4 osoby. V Belgii můžete také volně kempovat na k tomu neurčených místech, ale jen po dobu 24 hodin. Oblíbeným způsobem ubytování se stalo také ubytování v soukromí a na farmách. To vyjde asi na 500 eur za osobu a týden. Penziony Bed and Breakfast vám poskytnou ubytování se snídaní. U pobřeží nebo v oblastech s krásnou přírodou se nacházejí prázdninová centra s bungalovy.

Bezpečnost v Belgii
Belgie je pro turisty velmi bezpečná a nejsou zde ničím vážně ohroženi. Pozor na osobní věci si dávejte zejména v místech s velkou koncentrací lidí, tzn. u památek, na nádražích, na trzích nebo v hromadné dopravě. Protože kapsáři existují všude, mějte své cennosti uschovány na bezpečném místě, nejlépe v hotelovém sejfu. Také se raději vyhýbejte odlehlejším čtvrtím a zapadlým uličkám. Vždy je lepší, když chodíte v noci po městě alespoň ve dvou.

Nakupování v Belgii
Belgie je centrem světového obchodu s diamanty, vedle burzy se zde nachází řada obchodů, které diamanty vykupují, zpracovávají, čistí a samozřejmě také prodávají. Obchod s diamanty má v zemi již dlouholetou tradici.

Obchody mají otevřeno obvykle od pondělí do soboty, ve velkých městech také v neděli. Nejčastěji nakupovanými suvenýry jsou bruselské krajky, belgické gobelíny, keramika, vyřezávané předměty a skleněné výrobky. Pánové jistě ocení láhev Geneveru, což je dobrá a chutná jalovcová pálenka. Při návštěvě Belgie určitě neodoláte místní výborné čokoládě a čokoládovým pralinkám. Ty jsou vyráběny v malých rodinných firmách, ale také ve velkých společnostech (např. Leonidas), které je vyváží dokonce i do České republiky. Určitě se v Belgii zastavte na místním tržišti, kde najdete širokou nabídku potravin, hlavně ovoce a zeleniny, dále také spoustu ryb a dobrot z čokolády. Ve větších městech se pořádají také trhy s oblečením nebo se starožitnostmi. Také na „bleších trzích“ můžete narazit na zajímavé a neobvyklé věci, které se vám budou hodit do bytu nebo jako dárek.

Turistické cíle

Brusel
Hlavní belgické město se rozkládá na řece Senne v samotném středu státu. Tato moderní metropole se může pochlubit množstvím cenných historických památek i novodobou architekturou. Díky četným parkům a lesům bývá nazývána „zeleným městem“. Zároveň je také označována jako „hlavní město Evropy“, jelikož zde sídlí několik důležitých institucí, jako je NATO, Evropská unie, Euratom a CECA. Zasedají zde výbory Evropského parlamentu, Rada Evropské unie, Evropská komise a Hospodářský a sociální výbor. Město je velmi kosmopolitní, setkat se zde můžete s občany více jak 120 národností, navíc je Brusel oficiálně dvojjazyčnou metropolí – úředními jazyky jsou francouzština a nizozemština.

Symbolem města je stalo Atomium postavené v roce 1958 pro účely 2. Světové výstavy EXPO 58. První Světová výstava se zde konala již v roce 1935. Jde o mnohonásobně zvětšený model molekuly železa postavený z oceli a hliníku. Celková výška je 102 metrů. Historickým jádrem města a nejvýznamnějším architektonickým celkem v Belgii se stalo Náměstí Grand - Place, jemuž dominuje gotická radnice z 15. století. Na její 96 metrů vysoké věži je umístěna socha svatého Michaela, který je patronem Bruselu. Stojí zde také cechovní domy, které byly vybudovány na místě těch původních, jež byly roku 1695 zničeny francouzskými děly. Každý z domů má jiné průčelí, ale přesto spolu tvoří harmonický celek. Celé náměstí je pro svou jedinečnost od roku 1998 zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Když se řekne Brusel, mnoho lidí si ihned vybaví další jeho symbol, a to sošku „čurajícího chlapečka“ Manneken Pis, která byla vytvořena již v 17. století. Chlapeček se může pochlubit asi 800 oblečky, které si zájemci mohou prohlédnout v Městském muzeu. Nejstarší kroj pochází z roku 1698. Dnešní soška však již není originál, ten byl zničen v roce 1817 vězněm Antoinem Lycasem. Na kopci Coudenberg stojí klasicistní budova Královského paláce z 18. století, která je i dnes sídlem Belgického krále. Palác je obklopen královskými zahradami se skleníky Serres van Laken vytvořenými architektem Victorem Hortou. Ve stylu Ludvíka XVI. pak bylo vystavěno Královské náměstí. Ve městě se nachází řada významných muzeí a galerií, z těch nejvýznamnějších jmenujme alespoň Muzeum starého umění a Muzeum moderního umění, Muzeum voskových figurín, Královské muzeum armády a dějin vojenství či Svět automobilů. Překrásnou církevní stavbou je katedrála sv. Michala a Guduly postavená ve stylu brabantské gotiky v 13. – 15. století. Na jejím místě původně stával románský kostel sv. Michala z roku 1010. Dnes je tato katedrála hlavním bruselským chrámem. Za vidění stojí také budova parlamentu, bývalý Palais de la Nation a Kongresový palác. V roce 1880 byl při příležitosti oslav 50. výročí belgické nezávislosti otevřen Parc du Cinquantenaire s obloukem Palais du Cinquantenaire. Velmi přitažlivou turistickou atrakcí se stal park Mini Europe, kde je k vidění více než 300 zmenšenin významných evropských budov. Pokud rádi plavete, potom nevynechejte návštěvu subtropického plaveckého areálu Océade s krytými a venkovními vodními plochami, množstvím skluzavek a 140 metrů dlouhým tobogánem, který je nejdelší v Belgii.

Antverpy
Druhé největší město Belgie je správním střediskem stejnojmenné provincie. Protéká jím řeka Šelda, což zde umožnilo postavit jeden z největších přístavů v zemi. Za druhé světové války utrpěly Antverpy silnou ránu, když se staly cílem německých raket, které město dost poničily. Antverpy byly kdysi vojenským městem obehnaným hradbami. Ty se sice nedochovaly, nahradily jej parky, ale přesto zde zůstalo několik tvrzí a pevností. Město se proslavilo také jako centrum diamantového průmyslu, obchodu a zpracování. Ukázky zpracování diamantů si můžete prohlédnout v Provenciaal Diamantmuseum. Dnes je však rovněž městem módy, designu a umění.

Nejvýznamnější památkou je katedrála Panny Marie dostavěná v roce 1521, která se svou mohutnou věží vysokou 123 metrů představuje jednu z největších gotických staveb v Belgii. V jejím interiéru najdeme 3 obrazy od Petera Paula Rubense a ve zmiňované věží je umístěna zvonkohra se 47 zvony. Kolem katedrály se rozkládá historické jádro města. Nedaleko najdeme hlavní tržiště Grote Markt, jemuž dominuje renesanční radnice s novobarokní kašnou a bohatě zdobené cechovní domy z 16. a 17. století. Tyto domy jsou skvělou ukázkou vlámské renesance. Uprostřed Zeleného náměstí se nachází socha Rubense v nadživotní velikosti. Překrásná je secesní stavba antverpského železničního nádraží. Antverpy se mohou pochlubit jednou z nejstarších zoologických zahrad na světě, kde je chováno kolem 4000 zvířat. Na nábřeží stojí hrad Steen, který byl vystavěn v 10. století a následně několikrát přestavěn a upravován. Dnes v něm sídlí Námořní muzeum s lodními modely, navigačními přístroji i historickými plavidly. Dalšími významnými památkami jsou například trojlodní kostel sv. Pavla, Pivovarský dům, Královský palác, sirotčinec Maagdehuis nebo barokní Rubensův dům. Vaší pozornosti by neměl uniknout ani renesanční dům, kde sídlí Platin – Moretus Museum. Zde se tiskly důležité knihy a tiskárna byla proslulá po celé Evropě. Spoustu jedinečných děl od předních evropských umělců můžete zhlédnout v Královském muzeu krásných umění.

Bruggy
Správní středisko a historické centrum provincie Západní Flandry se nachází na řece Reya a bývá často označováno jako „Benátky severu“. Je totiž protkáno množstvím kanálů, které ho dokonce spojují s jinými městy. Plavba čluny po kanálech se stala stejně jako v italských Benátkách velmi oblíbenou turistickou atrakcí. Městské historické centrum se spoustou gotických staveb si neustále udržuje svůj středověký ráz a architekturu, proto bylo v roce 2000 zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. V roce 2002 byly Bruggy dokonce vybrány jako Evropské hlavní město kultury.

Nejstarší budovou ve městě je gotická radnice. Krásný pohled na město se vám naskytne z 83 metrů vysoké věže Belfort. Významnou stavbou je bazilika Svaté Krve, která údajně uchovává ampuli s kapkou Ježíšovy krve. Turisticky nejpřitažlivější je však kostel Panny Marie s dominantní 122 metrů vysokou cihlovou věží, díky které se stal nejvyšší cihlovou stavbou v Evropě. Uvnitř je k vidění tzv. Bruggská madona, což je soška z bílého mramoru vytvořená Michelangelem a představující Marii s dítětem. V Bruggách se nachází celá řada významných církevních staveb, jako například Jeruzalémský kostel, kostel sv. Anny, kostel sv. Magdalény, kostel sv. Jakuba nebo katedrála Spasitele. Centrem historického jádra se stalo náměstí Markt. Bruggy, kde najdeme množství hotelů, restaurací a obchůdků se suvenýry. Z místních muzeí stojí za návštěvu například Groeningse Museum, kde jsou vystavena díla vlámských umělců od 15. století dodnes, dále také Muzeum Hanse Memlinga či Begijnhofské muzeum s výstavou starého nábytku a sbírkou krajek. Bruggy jsou velmi romantickým městem, snad proto si ho mnoho novomanželských párů vybírá pro svou svatební cestu.

Gent
Na soutoku řeky Šeldy a Leie se nachází správní centrum provincie Východní Flandry, město Gent. Dnes je to univerzitní a přístavní město protkané sítí vodních kanálů, přes které vedou nejrůznější mosty a můstky. Gentská univerzita patří se svými 11 fakultami mezi nejvýznamnější univerzity Beneluxu. V centru města je zachováno množství středověkých historických staveb, muzeí a galerií.

Na soutoku řek Leie a Lieve se tyčí majestátní hrad z 12. století s expozicí mučicích nástrojů a s autentickou gilotinou. Z jeho věže se naskýtá krásný výhled na celé město. Za vidění jistě stojí také Gentská radnice a zvonice Belfort a Gravensteen. V katedrále sv. Bavona je uchován světoznámý oltář bratří Eyckových – Klanění beránku. V moderním Městském muzeu současného umění je k vidění stálá expozice poválečného umění. Nábřeží Granslei a Korenlei jsou lemována úchvatnými cechovními domy se štíty, které se zrcadlí ve vodní hladině. Některé z těchto domů pocházejí dokonce již z 12. století. Na každém kroku zde narazíte na bary a restaurace lákající na tradiční belgickou kuchyni nebo na vyhlášené pivo. Významnou církevní stavbou je kostel sv. Mikuláše a kostel sv. Anny.

Leuven
Leuven je menší městečko s poměrně klidnou atmosférou, které vás okouzlí svou zajímavou architekturou. V Leuvenu je cítit vliv mladých lidí, kteří zde navštěvují Katolickou univerzitu, jež byla založena v roce 1425 a patří tak mezi nejstarší univerzity v zemi. Proto na studenty narazíte na každém kroku, jejich centrem je však náměstí Oude Markt, kde se scházejí a debatují při posezení v některé z asi 60 kaváren. Náměstí Oude Markt postupně přechází v náměstí Grote Markt s pěší zónou lemovanou cennými budovami. Překrásnou stavbou je budova pozdně gotické Leuvenské radnice s přilehlým kostelem Sint Pieter z 15. století. V jeho interiéru najdeme vzácný obraz „Poslední příjímání“ od Dirka Boutse. V kostele sv. Petra je uchována vzácná gotická soška Panny Marie, která je patronkou místních studentů. Zajímavá je také Univerzitní knihovna, kterou byla postavena podle návrhu amerického architekta Whitneyho Warrena.

Mechelen
Mechelen je správním centrem provincie Antverpy a leží na řece Dijle. Město se pyšní historickým centrem s křivolakými uličkami a unikátní je také tím, že se zde nachází Vysoká škola hry na zvonkohru. Největší chloubou Mechelenu je katedrála sv. Rumolda s 97 metrů vysokou věží Saint Romboutstoren, kde se nachází dvě zvonkohry se 49 zvony. Katedrála byla vystavěna ve stylu brabantské gotiky mezi 13. – 16. stoletím. Dnes je zapsána na Seznamu světového dědictví UNESCO. Centrum města tvoří náměstí Grote Markt s radnicí a mnoha historickými domy. Součástí radnice je ještě bývalá gotická tržnice se suknem a hláska, které jsou také zapsány na seznamu organizace UNESCO. Stejně tak jsou tam od roku 1998 zapsány Klein Begijnhof a Groot Begijnhof, neboli Velký a Malý dvůr bekyní. Ve městě je mnoho významných církevních staveb, jako například kostel sv. Jana, barokní bazilika Basiliek van Onze-Lieve-Vrouw-van-Hanswijk, kostel sv. Petra a Pavla nebo kostel Kerk van Onze-Lieve-Vrouw-over-de-Dijle. Jako městské divadlo slouží Palác Markéty z Yorku, který zdobí gotická fasáda. Palác markéty Rakouské je obklopen renesančními zahradami a dnes je z něj justiční palác. Malé děti jistě potěší návštěva Muzea hraček, kde jsou vystaveny nejrůznější stavebnice, panenky i se svými pokojíčky, auta a mnoho dalších. Počítejte s tím, že návštěva tohoto muzea vám zabere několik hodin. Pro milovníky piva je v Mechelenu připravena exkurze do místního pivovaru nebo návštěva restaurace Het Anker, kde se všechny pokrmy vaří z piva. na městských trzích v centru města můžeteš nakoupit spoustu suvenýrů a předmětů typických pro tuto oblast Belgie.

Oostende
Největší město na belgickém pobřeží je omýváno Severním mořem, leží v provincii Západní Flandry a proslavilo se jako lázeňské a přístavní město. Od druhé poloviny 19. století se do tohoto lázeňského města začala sjíždět smetánka z širokého okolí. V té době zde byly vystavěny neoklasicistní budovy zdobené rokokovými detaily. Podél pobřeží vede široká kamenná hráz s promenádou, kde můžete vidět spoustu sportovců prohánět se na kolečkových bruslích, na kolech nebo jen tak běhat. Promenáda je lemována lázeňskými domy, hotely, kavárnami, restauracemi a butiky s nejrůznějším zbožím. Oostende je místem, kde Belgičané nejčastěji tráví své dovolené. Moře je ke koupání poměrně studené, ale najdou se i odvážlivci, kterým to nevadí. Ostatní návštěvníci se povalují na lehátkách, vyhřívají se na slunci a pozorují plující lodě. vyhledávanou částí města je rybářská čtvrť, kde je k vidění plachetnice Mercator sloužící dnes jako Námořní muzeum. Pokud se chcete na město a okolí podívat z výšky, vyjděte si na 100 metrů vysokou Evropskou věž s vyhlídkovou terasou. Výhodná poloha města na pobřeží Severního moře však přinášela také problémy, protože bylo terčem útoků nepřátelských armád. V Domein Riversijde nedaleko Oostende se rozkládají zbytky pobřežního opevnění z obou světových válek. Jde o v písku vyhloubené zákopy táhnoucí se v délce 2 kilometrů, pozorovatelny, stanoviště i úkryty vojáků. Dnes je však Oostende známo jako „Královna belgických přímořských letovisek“ a oblíbenou turistickou destinací.

Hasselt
Správním centrum provincie Limburk je známé především svou tradiční mnohaletou produkcí jalovcové pálenky. V bývalé 200 let staré palírně je dnes Národní muzeum jalovcové, které návštěvníkům přibližuje historická destilační zařízení, lahve, sklenice, etikety a vše co k ní ještě patří. Prohlídka je samozřejmě zakončena ochutnávkou pálenky v místním baru. Městem protéká řeka Demer a prochází tudy Albertův kanál. Milovníci historie i módy si na své přijdou v Muzeu módy, jež popisuje vývoj oblékání od 18. století do dnešních dnů. Takovéto muzeum je jediné v zemi. Zajímavé je také Muzeum vah a měřidel, kde jsou uchovány například 2500 let staré byzantské váhy. Dominantou města je gotická katedrála sv. Kvintina vyzdobená hezkými nástěnnými malbami, v jejíž věži se nachází Muzeum zvonkohry. Centrum Hasseltu tvoří náměstí Grote Markt. Nedaleko najdeme opatství Herkenrode a krásnou Japonskou zahradu.

Lutych
Hlavní město stejnojmenné provincie leží na východě, na soutoku Másy a Ourthe a je třetím největším městem v zemi. Lutych je důležité kulturní centrum oblasti, v němž sídlí státní univerzita založená roku 1817. Obyvatelé města jsou převážně frankofonní a žije zde také početná italská menšina. První zmínky o městě pochází z 5. století, kdy na tomto místě byla Římany založená osada Legia. V 8. století se Lutych stal sídlem biskupa a následně také nejvýznamnějším centrem obchodu v zemi. Dnes je město také důležitým dopravním uzlem země a říčním přístavem. V centru města se rozkládá Tržní náměstí s kašnou a historickými budovami ze 17. a 18. století. Nejvýznamnější stavbou je pravděpodobně palác knížete Palais des Princes-Eveques, který je jednou z největších světských gotických staveb na světě. Pevnost Citadelle byla vybudována v 17. století na místě původního hradu a je odtud krásný výhled na celé město. V Lutychu najdeme řadu zajímavých muzeí, například Muzeum skla či Muzeum moderního a současného umění. Pokud si budete chtít odpočinout od města, běžte se projít do parku Parc d´Avroy.

Charleroi
Na řece Sambre se rozkládá belgické provinční město Charleroi, které je třetí největší v zemi. Charleroi je důležité průmyslové město zabývající se hutnictvím železa, sklářstvím, chemickým průmyslem, elektronikou a letectvím. Do roku 1984 se zde těžilo černé uhlí a v okolí města dnes najdete struskové haldy. Oblasti se kvůli tomuto těžkému průmyslu začalo říkat „Černá země“.

Centrum města je rozděleno na Horní a Dolní město. V jádru Horního města se rozkládá náměstí Karla II. jemuž dominuje radnice z roku 1936 postavená v neoklasicistním stylu. Její jedinečná zvonice je zapsána na Seznamu světového dědictví UNESCO. Radnice je dnes sídlem Muzea Julesa Destréeho a Muzea krásných umění. Dolní město je spíše obchodním centrem města a rozkládá se v okolí náměstí Alberta I. Z dalších zajímavých muzeí jmenujme například Muzeum skla, Muzeum fotografie a Archeologické muzeum.

Hautes Fagnes
Tato bažinatá náhorní plošina se rozkládá mezi Ardenami a vrchovinou Eifel a zasahuje až do Německa. Na ploše 4000 hektarů se zde rozkládá jediný belgický národní park Hautes Fagnes-Eifel Nature Park. Park poskytuje dostatek možností sportovního vyžití, můžete zde jezdit na kole a v zimě si zalyžovat. V parku se můžete vydat také na pěší túry, které mohou trvat od 3 do 6 hodin. Centrum parku se nachází asi 2,5 km od nejvyšší belgické hory Signal de Botrange. Krajina je tvořena převážně rašeliništi, jejichž vrstva může dosahovat tloušťky až sedmi metrů, vřesovišti a lesy. Vyskytuje se zde jedinečná fauna a flóra, která pro svůj život potřebuje chladné a vlhké podnebí. Časté jsou zde husté mlhy a vytrvalé sněžení.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko