Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kamenný hrad Het Steen

Mezi nejnavštěvovanější památky belgických Antverp patří hrad Het Steen stojící na břehu řeky Šeldy. Původně se jednalo o pevnost, z níž byla řeka kontrolována a hlídána před útoky nepřátel. Později se z městské pevnosti stalo vězení a dnes Het Steen poskytuje prostory Muzeu lodní plavby.

Belgické Antverpy, které jsou druhým největším městem v zemi, mají svým návštěvníkům rozhodně co nabídnout. Najdete zde množství krásných památek i nejrůznějších zajímavostí. Snad žádný turista by si neměl nechat ujít prohlídku náměstí Grote Markt či gotické katedrály na nábřeží řeky Šeldy, která je zasvěcena Panně Marii a dostavěna byla roku 1523. Antverpy však lákají také svými muzei, jako je Muzeum diamantů či muzeum slavného knihtiskaře Moreta Plantina. Antverpy se rovněž pyšní jednou z nejstarších zoologických zahrad na světě. Přímo uprostřed města si tak můžete prohlédnout přes 4000 zvířat z nejrůznějších kontinentů.

Kdo by však chtěl vidět jednu z nejstarších staveb v Antverpách, musí navštívit hrad Het Steen. Tato původně středověká pevnost byla postavena z kamene již v 9. století saským vévodou a prvním císařem Svaté říše římské Otou I. Velikým. Učinil tak z důvodu obrany proti nájezdům Vikingů. V roce 1303 začala být pevnost využívána jako vězení. Roku 1520 byla z velké části přestavěna a začalo se jí říkat Het Steen, což je překládáno jako „Kamenný hrad“. Dnes je známá také pod názvem Antwerpen Burcht, tedy Antverpská pevnost.

hrad Het Steen

Hrad Het Steen jakožto věznice fungoval po mnoho století, až do roku 1827. V 19. století bylo rozhodnuto o zboření velké části hradní pevnosti, aby mohla být napřímena přístavní hráz. Zachovány zůstaly jen některé budovy patřící této nejstarší antverpské stavbě a ty dnes slouží Muzeu lodní plavby. V něm si návštěvníci mohou prohlédnout modely lodí, navigační přístroje, mapy a další doklady související s námořní historií města. Z části je zaměřeno také na dějiny antverpského přístavu. Antverpský přístav je velmi vytížený, jde o druhý největší přístav v Evropě hned po nizozemském Rotterdamu. Z náměstí Steen nedaleko Het Steenu jsou podnikány okružní plavby městem a jeho okolím v délce 50 minut nebo tří hodin.

Před hradem Hat Steen je nemožné si nevšimnout sochy legendárního obra Lange Wappera, který údajně v minulosti terorizoval obyvatelstvo Antverp. Na mostě před hradem je k vidění také basreliéf Semini – skandinávské bohyně mládí a plodnosti. K ní se o pomoc obracely antverpské ženy, které si přály mít děti. 

Antverpy jsou spojeny se jménem vlámského malíře Petera Paula Rubense (1577 – 1639) a často jsou nazývány Rubensovo město. Tento původem německý barokní malíř maloval obrazy, které v tehdejší době esteticky vybočovaly. Námětem často byly smyslné postavy žen, které jsou plné barev a emocí. Rubens barokní malbu přivedl doslova k dokonalosti a jeho dílo významně ovlivnilo spoustu dalších malířů. Mezi jedno z jeho úžasných děl patří i obraz s názvem „Podzim časně ráno v Het Steen“, který namaloval v roce 1636. Originál tohoto obrazu s rozměry 131 x 229 cm je uložen v National Gallery v Londýně.

- jap - 

Další články z Belgie: 
Oostende - největší belgické přímořské lázně
Lutych - třetí největší město Belgie
Leuven se proslavilo univerzitou a pivem
Hasselt - správní centrum provincie Limburk
Národní park Hautes Fagnes
 

Článek byl zobrazen 9 985 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

SEYCHELY 2023

Pobytově-poznávací zájezd po souostroví Seychely. 3 největší ostrovy Mahé, Praslin a La Dique, koupání, botanická zahrada s ohradou s želvami, národních park Vallée de Mai na ostrově Praslin. CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko