Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Brusel

Brusel - informace o městě

Belgické hlavní město Brusel je sídlem mnoha významných institucí, jako je NATO, Evropská unie, CECA či Euratom. Zasedají zde výbory Evropského parlamentu, Rada Evropské unie, Evropská komise i Hospodářský a sociální výbor. Z důvodu velkého politického významu je Brusel často nazýván hlavním městem Evropy. 

Brusel je velmi kosmopolitní metropole, která má jako jedna z mála oficiálně dva úřední jazyky a to francouzštinu a nizozemštinu. Město je národnostně velice pestré, jeho ulicemi procházejí lidé patřící k více jak 120 národnostem světa. V Bruselu dnes žije okolo milionu obyvatel a údajně každý třetí nepochází z Belgie. Brusel je svěží a poměrně zelenou metropolí, která nabízí velké množství parků a z jedné strany je dokonce ohraničena hustým lesem Foret de Soignes. 

Kromě mnoha významných památek stojí v Bruselu také moderní budovy i budovy Evropského parlamentu. Nejvýraznější dominantou je však Atomium, které se stalo symbolem nejen Bruselu, ale i celé Belgie. Atomium představuje mnohonásobně zvětšený model molekuly železa vysoký 102 metrů. Vystavěno bylo roku 1958 při příležitosti 2. Světové výstavy EXPO 58. V nejvyšší kouli Atomia se nachází restaurace, z níž se návštěvníkům naskýtá nádherný panoramatický výhled na město.

Brusel by nebyl Bruselem nejen bez Atomia, ale také bez sošky Manneken Pis, tedy „čůrajícího chlapečka“. Julien, jak chlapečkovi místní důvěrně říkají, stojí u kašny na rohu Stoofstraat a Eikstraat od 17. století a může se pochlubit osmi stovkami miniaturních oblečků. Ty si turisté mohou prohlédnout v muzeu Broodhuis Grand Place. Současná soška je však replikou té původní, která byla zničena.

Náměstí Grand Place v historickém jádru města vévodí radnice z 15. století, jejíž součástí je i 96 metrů vysoká věž se sochou sv. Michaela, patrona Bruselu. Náměstí obklopují krásné cechovní domy, které byly vystavěny na konci 17. století. Celé toto náměstí je od roku 1998 zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO. Na kopci Coudenberg můžeme obdivovat Královský palác z 18. století, který stejně jako v minulosti, je i dnes sídlem belgického krále. Palác obklopují rozsáhlé skleníky, zahrady a parky. Pokud vás láká světská architektura, nezapomeňte navštívit katedrálu sv. Michala a Guduly, která byla ve 13. století vystavěna ve stylu brabantské gotiky. 

Významnou památkou města je kostel Saints Jean Etienne aux Minimes v městské čtvrti Marolles. Vyrostl v místě, kde kdysi nacházel vyhlášený nevěstinec. Celá tato čtvrť je i dnes známá svými hospůdkami, vetešnictvími, trhovci, pouličními prodejci, nespoutaným nočním životem a bohužel také prostitucí. V Marolles po mnoho let žil a tvořil významný vlámský malíř Pieter Brueghel. Nejen jeho díla, ale i díla dalších významných umělců je možné obdivovat v Muzeu starého umění. K dalším významným uměleckým institucím v Bruselu patří Muzeum moderního umění, Muzeum voskových figurín, Královské muzeum armády a dějin vojenství či Svět automobilů. Prohlídku metropole můžete uzavřít návštěvou parku Parc du Cinquantenaire, jehož ústředním bodem je oblouk Palais du Cinquantenaire.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do OMÁNU

Poznejte s OMÁN - tajemnou zemi pevností, hradů, rozeklaných hor a pouští, Zemi zelených oáz, bílých písečných pláží a vůní Orientu. S českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko