Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lutych

Lutych - informace o městě

Lutych, který je kulturním centrem Valonska a hlavním městem provincie Lutych, leží ve východní části Belgie. Z Lutychu to není daleko do Německa ani do Nizozemí, hranice těchto států jsou vzdáleny jen pár desítek kilometrů. V roce 1977 došlo ke sloučení města s několika okolními obcemi, počet obyvatel tak dnes převyšuje 200 tisíc. Celá městská aglomerace Lutychu je po Bruselu a Antverpách třetí největší v celé Belgii. 

Archeologickými výzkumy bylo dokázáno, že území města bylo osídleno již před více jak 200 tisíci lety. Dějiny Lutychu samotného sahají do roku 705, kdy zde byl zavražděn biskup sv. Lambert. S jeho osobou je dnes ve městě spojeno mnoho míst i památek. V roce 1715 se Lutych ocitnul v područí Francie a v první polovině 19. století byl zase součástí Nizozemí. Nakonec po revoluci roku 1830 připadl Belgickému království. V dnešní době je Lutych známý jako město vzdělanosti, nachází se v něm totiž významná univerzita založená roku 1817. Jde o jedinou státní frankofonní univerzitu v Belgii. 

Lutych ovšem proslul také jako město zábavy a bohatého nočního života. Jeho ulice, bary a hospůdky pravidelně zaplňují právě studenti místní univerzity. Město bylo vystavěno na řece Máze, a tak jej protíná několik vodních cest a kanálů. Díky nim má Lutych výborné lodní spojení s Nizozemskem, Francií a Vlámskem. Za nejvýznamnější vodní cestu je považován Albertův kanál, který spojuje Lutych s důležitým belgickým přístavním městem Antverpami.

Při prohlídce malebného centra města můžete narazit na mnoho památek a zajímavostí. Historické jádro se rozkládá okolo náměstí sv. Lamberta, ale místní obyvatelé považují za srdce města Tržní náměstí s dominantní Perónovou kašnou s plastikou tří Grácií. Nepřehlédnutelnou stavbou v Lutychu je Katedrála sv. Pavla vystavěná ve 13. století jako kostel. Teprve ve století devatenáctém byla přestavěna na katedrálu a byla jí přidána věž. Ve svém krásném zdobném interiéru ukrývá hrobku sv. Lamberta. Další významnou, i když nezvykle vypadající církevní stavbou, je kostel sv. Kříže. Jde o tzv. halový kostel, který má trojlodí o stejné výšce a připomíná tak spíše halu. 

Nádherné pozdně gotické i renesanční prvky je možné si prohlédnout v Paláci knížete-biskupa, který je údajně největší světskou gotickou stavbou na světě. Při procházce městem vás jistě zaujme také městská radnice zvaná La Violette nebo kostel sv. Martina. Milovníci umění mohou navštívit některé z mnoha muzeí, která Lutych nabízí. Za zmínku stojí Muzeum valonského umění, Muzeum zbraní nebo unikátní Museum církevního umění a umění regionu povodí Mázy.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do OMÁNU

Poznejte s OMÁN - tajemnou zemi pevností, hradů, rozeklaných hor a pouští, Zemi zelených oáz, bílých písečných pláží a vůní Orientu. S českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko