Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Belgie - města, lokality a destinace

Belgie, celým názvem Belgické království, je federativní konstituční monarchií rozkládající se na západě Evropy. Hraničí s Lucemburskem, Německem, Francií a Nizozemskem. Severozápadní pobřeží je omýváno Severním mořem. Belgie je velmi vyspělou evropskou zemí, která se může pochlubit jedním z nejvyšších HDP na světě.

Belgie má rozlohu 30 518 km čtverečních, je členskou zemí Evropské unie a Severoatlantické aliance NATO. Území Belgie se dělí na tři regiony – Vlámsko neboli Flandry, Valonsko a Brusel. Tato malá země je zajímavá různorodostí svého obyvatelstva. Používají se zde tři oficiální jazyky a to nizozemština, francouzština a němčina. Žijí zde nizozemští Vlámové, francouzští Valoni i menší komunita Němců. Mezi Vlámy a Valony panuje určitá nevraživost a již mnohokrát bylo diskutováno o možnosti rozdělení země na dva samostatné státy.

Stejně tak, jako je rozmanitá zdejší populace, je rozmanitá i krajina. Z geografického hlediska je možné území Belgie rozdělit na tři části – Ardeny, Dolní a Střední Belgii. U dlouhého pobřeží Severního moře se rozkládají roviny lemované pásmem písečných dun, ve vnitrozemí se zvedají nevelké kopce s průměrnou výškou 300 metrů a na jihozápadě země se nachází pohoří Ardeny, které pokrývají z velké části lesy. Najdeme zde i nejvyšší belgickou horu, 694 metrů vysokou Signal de Botrange. V Ardenách se dále vyskytují rozsáhlé oblasti rašelinišť a mokřin, které zavlažují drobné říčky a potoky. Mezi nejvýznamnější vodní toky patří Mása a Šelda.

Z hlediska cestovního ruchu je Belgie velice zajímavá, protože disponuje velkým historickým a především také kulturním bohatstvím. Můžete zde navštívit nespočet památek pocházejících z různých historických období. Za návštěvu rozhodně stojí belgická metropole Brusel, která je často označována za hlavní město Evropské unie. Sídlí zde Rada ministrů, Evropská komise a stojí zde budovy Evropského parlamentu. Brusel je dvojjazyčným městem, ale kromě francouzštiny a vlámštiny v místních ulicích zaslechnete ještě spoustu dalších světových jazyků – je totiž také městem velmi kosmopolitním a žije v něm velké množství cizinců. Turisté zde mohou obdivovat řadu památek, jako jsou například krásné historické domy a radnice na náměstí Grand Place. Nepřehlédnutelnou dominantou Bruselu je známé Atomium a velkým lákadlem je také zábavní centrum Mini-Europe, kde jsou k vidění modely staveb z nejrůznějších států Evropské unie.

Antverpy jsou po Bruselu druhým největším městem a nachází se zde také druhý největší evropský přístav. Město je známé jako centrum diamantového průmyslu. S diamanty se zde ve velkém obchoduje a také se zde zpracovávají. Pokud vás tyto třpytivé kamínky zajímají, měli byste navštívit Muzeum diamantů, jehož součástí je i výstava šperků. Antverpy jsou také uznávaným městem módy a designu. V centru města se rozkládá náměstí Grote Markt se 67 m dlouhou renesanční radnicí a řadou cechovních domů z 16. a 17. století. Významnou dominantou města je nádherná gotická katedrála zasvěcená Panně Marii pocházející z roku 1523.

Dalším zajímavým městem jsou Bruggy ležící na řece Rey. Historické centrum města, které je obkrouženo kanály, bylo v roce 2000 zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. K nejvýznamnějším stavbám patří 83 metrů vysoká věž Belfort, která je součástí budovy Halle a svou výškou převyšuje i místní gotickou radnici Stadhuis ze 14. století. Za vidění stojí novogotický Justiční palác, bazilika svaté Krve či gotický kostel Panny Marie. Díla vlámských umělců od 15. století po současnost si můžete prohlédnout v Groeningse Museu.

V Belgii se vyplatí navštívit také Lutych, který je významným kulturním centrem Valonska a také sídlem jediné státní frankofonní univerzity v Belgii, jež byla založena roku 1817. Ve městě se nachází spousta církevních staveb, jako třeba Kostel sv. Kříže, Palác knížete-biskupa, Kostel sv. Martina nebo Katedrála sv. Pavla. K prohlídce vás bude lákat Muzeum zbraní nebo Muzeum valonského umění.

Na pobřeží Severního moře se rozkládá Oostende, lázeňské a přístavní město, kam jezdí Belgičané trávit své dovolené. Vyniká neoklasicistními budovami zdobenými rokokovými detaily a nabízí procházku po kamenné hrázi s promenádou. Kromě lázeňských domů, luxusních hotelů, kaváren a restaurací zde najdete také četné butiky s nejrůznějším zbožím. Za prohlídku stojí stará rybářská čtvrť s úzkými uličkami, jež se svažují k přístavu, ale také Domein Raversijde, což bylo původně panství Leopolda II. Milovníci přírody by měli vyrazit na výlet do národního parku Hautes Fagnes-Eifel Nature Park. Poskytuje dostatek možností sportovního vyžití, jako je lyžování, cyklistika nebo pěší turistika. Nabízí možnost výstupu na nejvyšší belgickou horu Signal de Botrange. Vyskytuje se zde jedinečná fauna a flóra.

 

Zájezdy do Belgie a Holandska - země tulipánů a větrných mlýnů

Zájezdy do Belgie a Holandska - země tulipánů a větrných mlýnů

Každým rokem se v měsíci dubnu a květnu vydáváme s klienty obdivovat rozkvetlé zahrady a parky Holandska. Pro zpestření se cestou zastavujeme také v Belgii. První zastávkou je vždy královské město Brusel, kde vedle královského paláce obdivujeme i katedrálu, galerii Sv. Umberta a Grand Platze, tedy hlavní náměstí obdélníkového tvaru obklopené cechovními domy ze 17. – 18. století.

celý článek

 

Kamenný hrad Het Steen

Kamenný hrad Het Steen

Mezi nejnavštěvovanější památky belgických Antverp patří hrad Het Steen stojící na břehu řeky Šeldy. Původně se jednalo o pevnost, z níž byla řeka kontrolována a hlídána před útoky nepřátel. Později se z městské pevnosti stalo vězení a dnes Het Steen poskytuje prostory Muzeu lodní plavby.

celý článek

 

Vodní hrad Alden Biesen

Vodní hrad Alden Biesen

Necelých 15 km od Maastrichtu se v malé vesničce Rijkhoven nachází rozlehlý hradní komplex Alden Biesen. Tento vodní hrad založený v 11. století byl v minulosti osídlen rytíři z Řádu německých rytířů a dnes patří k velkým turistickým lákadlům v této části Belgie. Každoročně na podzim bývá také dějištěm mezinárodní květinové slavnosti.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do OMÁNU

Poznejte s OMÁN - tajemnou zemi pevností, hradů, rozeklaných hor a pouští, Zemi zelených oáz, bílých písečných pláží a vůní Orientu. S českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko